A minap olvastam Bezzeganya blogán ezt a cikket. Hogy a férfiak szerepe a családban micsoda, arról nagyjából mindenki mást tart, de azért mi megpróbálkozunk egy kulturális és funkcionális megközelítéssel, még akkor is, ha ezzel az összes nőt magunkra haragítjuk.

Először is, női egyenjogúság ide, vagy oda, amíg létezik férfi és női nem, addig ez a kettő sosem lesz egyenlő. Jogilag lehetséges egyenlőnek lenni, de kulturálisan szinte kizárt. Hiába küzdöttek a nők, hogy a férfiakkal egyenjogúak lehessenek, mikor előtte párezer évig a szokásjog volt érvényben. De talán nem is kell egyenlőnek lenniük, hiszen a szerepeik mások. Egyik se fontosabb a másiknál és egyik sem képes működni a másik nélkül.

Azt elismerem, hogy a mai férfitársadalom elég nagy hányada sajnos a léhűtő kategóriába esik, de én még azt tanultam, hogy a féfinak a kenyérkeresés után szintén jön a második műszak, ami többnyire a maszek munkát, ház körüli karbantartást, esetleg fejlesztést jelenti. Ennek ellenére a férfiak is foglalkoznak a gyerekükkel, amennyi az energiájukból telik, de ne várjuk, hogy 8 óra munka, meg még pár óra maszek után még mosogasson is.

A nők sem úgy élik meg a házimunkát, mint felelősségteljes, tiszteletreméltó munka, hanem mint kötelező rabszolgasors. Márquez nagyszerű könyvében, a Szerelem a kolera idején című alkotásában is nagyon szépen leírja, hogy az apa úgy adja át a lányának a háztartás kulcsát, hogy ez egy kitüntetés is. A lány már elég nagy és érett ahhoz, hogy ezt munkát ellássa, mert a háznak rendben kell lenni. Ja, hogy akkor még nem kellett egy nőnek 8-10 órát lehúzni a gyárban? A nők vívták ki maguknak a kétkeresős családmodellt. Az, hogy ezzel együtt nem tűnt el a háztartásbeli teendőlista, az más kérdés. Tehát nagyjából azóta megy a panaszáradat, mióta a nőnek is dolgozni kell. 

Ezen túlmenően a panaszáradat sem teljesen jogos. Ugyanis szinte minden beszélgetés vagy újságcikk alkalmával abba botlunk bele, hogy a férfi miért nem veszi ki a részét a házimunkából? Akkor én visszakérdezek, hogy a nő miért nem jön le a műhelybe és segít be a maszekba? A válasz erre az, hogy mert az férfi munka, nehéz munka, idegtépő és piszkos dolog. És akkor hol itt az egyenlőség?

Összegezve, a férfiak (jó esetben) nem azért nem veszik ki a részüket a házimunkából, mert épp elvannak meccset nézni, vagy lógatják a lábukat, hanem mert dolguk van, ami a család számára is hasznos. Tehát ha mindkét nem megmarad a maga társadalmilag elvárt szerepénél, akkor az még mindig döntetlen, és akkor ennek függvényében lehet közös megegyezéssel eltérni. Továbbá ha egy férfi hulla fáradtan esik haza meló+maszek kombótól, akkor is lesz valamennyi ideje a gyerekére, mielőtt összeesik, de porszívózásra már nem biztos.

 

Másképp gondolod? Ellenvéleményed lenne? Írd meg nekünk a 7szilva@gmail.com címünkre, és mi válaszolunk!